“Ухилянт+”: за скільки “рішали” беруться владнати все з ВЛК у Черкасах та які незвичні схеми вони пропонують чоловікам

У судах Черкащини нині слухається кілька справ щодо осіб, які допомагали військовозобов’язаним виїжджати за кордон. Методи, які вони пропонують “клієнтам”, різні: визнання непридатними через ВЛК, фейкове волонтерство та інше.

Наприклад, один із керівників черкаської благодійної організації за 3 тисячі доларів хотів призначити в собі у заступники чоловіка, який планував виїхати за кордон. Також він обіцяв вирішити питання із ТЦК.

Інша підозрювана за 15 тисяч доларів обіцяла влаштувати військовозобов’язаного водієм в організацію, яка займається вантажними перевезеннями. Також у суму входило внесення в систему “Шлях” посадовцями однієї з обласних військових адміністрацій.

В обох випадках “клієнти” знаходили тих, хто може влаштувати виїзд, через спільних знайомих. Однак в інтернеті досі існує чимало сайтів, на яких нелегально пропонують все, що необхідно для ухилення від мобілізації та виїзду за кордон.

Журналістам вдалося поспілкуватися з кількома “менеджерами” подібних сайтів та з’ясувати, скільки нині коштують їхні “послуги” та які незвичайні методи вони пропонують.

Класична схема

Один з таких ділків, який назвався Євгенієм, “працює” по класичній схемі зняття з обліку через стан здоров’я. За 7500 доларів він обіцяє за допомогою корумпованих членів ВЛК оформити непридатність до служби в армії. Також за його словами, за додаткові 500 доларів нібито зможе це зробити через ВЛК в одному із медичних закладів Черкас. Він додає, що непридатність можна оформити відповідно до історії хвороби, а всі документи будуть офіційні.

Водночас чоловік попередив, що вже невдовзі ціни на такі послуги зростуть і коштуватимуть вже 10 тисяч доларів. Також запевнив, що серед його клієнтів було чимало черкащан.

Віртуальні діти та фіктивні шлюби

Інший співрозмовник, який теж пропонує чоловікам варіанти ухилення від мобілізації та перетину кордону, назвав дещо незвичні способи для цього. Наприклад, за 5 тисяч доларів його фірма може “домалювати” віртуальну дитину, яка коштуватиме 4 тисячі доларів і буде “народжена” в одній з європейських країн. За плюс ще 2 дитини – 5 тисяч доларів. Організатори цю послугу надають лише одруженим чоловікам.

За 5 тисяч доларів ділки можуть оформити документи батька-одинака. За 6 тисяч доларів допоможуть укласти фіктивний шлюб із матір’ю-одиначкою, яка має 3 неповнолітніх дітей. Зловмисники обіцяють, що завдяки цим варіантам, військовозобов’язаний буде звільнений від мобілізації та зможе перетинати кордон.

Також є “опція” нелегального переправлення провідником в інші країни поза межами контрольно-пропускних пунктів. Це коштує 3000 доларів. Самостійно теж можна, отримавши маршрут по GPS. За це просять 2500 доларів.

Водночас в усіх випадках зловмисники працюють по передоплаті, при цьому виключають особисті зустрічі. Всі документи обіцяють відправляти поштою.

Нелегальний бізнес на ухилянтах чи звичайне шахрайство?

У ГУНП в Черкаській області журналістам пояснили, що важко визначити, чи є подібні сайти звичайним шахрайством чи все ж зловмисники справді займаються нелегальним бізнесом. Для цього правоохоронцям необхідно мати заяви на подібних ділків.

У пресслужбі Черкаської обласної прокуратури розповіли, що всі підозрювані, які займалися нелегальним переправленням за кордон та вирішували питання з мобілізацією, знаходили клієнтів через знайомих. Поки жодного обвинуваченого, який був би причетний до сайтів із незаконними пропозиціями, в практиці прокурорів не було.


Джерело