Створює затишок практично з нічого: як дівчина з Криму допомагає ВПО облаштувати старі будинки на Чернігівщині – Публікації – Українська правда. Життя
Джерело: life.pravda.com.ua
— 19 червня, 06:00 Посилання скопійовано
Кримчанка Юлія Дудишева знала, як важко емоційно та фізично переїжджати на нове місце і стартувати заново, адже їй самій довелося поїхати з Криму у 2014-му.
Вона знає: люди, які не мають можливості орендувати чи придбати комфортне житло, селяться в старих хатах, де вже багато років жили хіба миші та шашелі.
Якось у 2018-му, після чергового “рум-туру” будинком без підлоги, який мав стати домом для друзів з Луганщини, Юлія сіла на лавочку і розплакалася. Чи не вперше у житті у неї опустилися руки.
Побачивши це, до Юлі підійшла сусідка і пригостила вафелькою. І та вафелька подіяла: дівчина заспокоїлася і пішла шукати далі. Тоді вона знайшла для друзів будинок з підлогою. А за 5 років започаткувала проєкт “Затишок для ВПО”, який перетворює старі сільські будинки на Чернігівщині на чисті приємні оселі.
Далі – репортаж з “поля ремонту” Юлії.
“Наш дім буде складатися зі “шматочків” доброти багатьох українців”
Юлія Мазун переїхала з родиною з Херсона на Чернігівщину, в село СинявкаСтара хатинка на дві кімнати загубилася в хащах не менш старого виноградника. Вона розташована в селі Синявка, що в Корюківському районі, за 58 км на північ від Чернігова.
Біля хвіртки, яку з легкістю можна проїхати, не помітивши в зелені, стоїть нова власниця оселі, – Юлія Мазун з Херсона. Вона перебралася сюди з родиною у квітні 2024-го. Цей дім придбала за 50 тисяч гривень.
“Тільки світло ввімкнули, так що ви вчасно, можна попрацювати”, – усміхається господиня, обіймаючи Юлію Дудишеву та її подругу Наталію, переселенку з Луганської області.
На час ремонту дівчата ночують в сусідньому селі Городище, що плавно перетікає в Синявку. Так зручніше добиратися велосипедами, бо до Сосниці, де живуть дівчата, – майже 47 км.
На час ремонту дівчата ночують в сусідньому селі Городище, бо так зручніше добиратися велосипедамиУ дворі за хатою рясно буяє кропива, перед будинком – яма-траншея, це нещодавно викопали свердловину, тому скоро у дім підведуть воду. А за подвір’ям – рівненько скошена земельна ділянка, що закінчується лісосмугою та рівчаком з водою.
За хатою рясно буяє кропива, перед будинком – яма-траншея, це нещодавно викопали свердловинуФото Наталії Найдюк За хатою рясно буяє кропива, перед будинком – яма-траншея, це нещодавно викопали свердловинуФото Наталії Найдюк
Перша кімната уособлює безлад, який панував в усій хаті. Друга – повна їй протилежність: тут свіжа фарба на стінах, пічці та підлозі, на вікнах – текстиль з “турецькими огірками”, на підлозі – люстра. Її прислала підписниця Юлії Дудишевої з-за кордону, коли дізналася, що для Юлії з Херсона створюватимуть затишний дім.
Люстру прислала підписниця Юлії Дудишевої з-за кордону, коли дізналася, що для Юлії з Херсона створюватимуть затишний дімФото Наталії Найдюк Кімната уособлює безлад, який панував в усій хатіФото Наталії Найдюк
Юлія Мазун з чоловіком 8 місяців жили в окупації на Херсонщині. Потім через Росію та Білорусь виїхали до сина в Польщу. За кілька місяців оселилися на Львівщині. Та згодом зрозуміли, що треба десь пускати нове коріння. В Синявці живе брат Юлії. Туди ж у грудні з Херсонщини приїхала її свекруха з собакою. Отак вся родина й опинилася в цьому селі на Чернігівщині.
“В Херсоні зараз небезпечно. Часто бувають обстріли, гинуть і травмуються люди. Навіть коли звільнять всю території, ще треба багато часу на розмінування. Тому ми вирішили не чекати, а жити життя зараз. Отак і наважилися придбати цю хатинку”, – розповідає Юлія Мазун.
Про проєкт “Затишок для ВПО” жінка дізналася з інтернету, коли була на Львівщині. Написала його авторці один раз, потім вдруге, коли визначилися з будинком. Побачивши фото та почувши історію Мазунів, Юлія Дудишева погодилася взятися за створення затишку в їхньому новому домі.
Вона приїхала, зняла відео і повідомила в Instagram: наступний ремонт буде тут; і відкрила збір для цього проєкту. Донати зібрали швидко. Але і це не все: українці з усього світу надсилали речі, які знадобляться в новому домі: посуд, постільну білизну, штори, пилосос…
Юлія Дудишева збирає пилосос, який для родини Мазунів подарували підписники“Нам стільки посилок прийшло з речами, предметами інтер’єру… Після ремонту я обов’язково зніму відео про це і подякую кожному. Наш дім буде складатися з таких шматочків доброти багатьох українців. Це дуже цінно і тепло”, – каже Юлія Мазун.
Юлія Дудишева погодилася взятися за створення затишкуФото Наталії Найдюк Юлія Дудишева погодилася взятися за створення затишкуФото Наталії Найдюк Юлія Дудишева погодилася взятися за створення затишкуФото Наталії Найдюк
Того дня дівчата з Юлією-господинею встигли зняти застарілу фарбу з відкосів і пофарбувати їх, повісити штори та нанести фарбу на старий стіл. А ще намазали засіб проти шашеля, який нещадно з’їдає старі будинки та меблі. Та потім світло знову вимкнули, тому роботу довелося відкласти. У цій кімнаті залишилося ще відреставрувати стару шафу і поставити ліжко. Після цього дівчата візьмуться за ремонт іншої.
Процес перевтілення старих речей допоміг пережити хіміотерапію
Ця кімната Юлії Мазун – шоста в проєкті “Затишок для ВПО”. У червні 2024-го ініціативі виповнується рік. Юлія Дудишева каже, що колись вона могла тільки мріяти про таку справу.
“Затишок для ВПО” – це проєкт в Instagram: Юлія обирає родину ВПО на Чернігівщині (поки що близько до селища Сосниця, аби зручно добиратися), оголошує збір серед підписників і за ці гроші допомагає людям облаштувати новий дім.
Юлія намагається створити затишок з підручних матеріалівРідна домівка Юлії розташована в Криму, в містечку Джанкой. Дівчина жила там до 2014 року. Дитинство було важким: достатку в родині не було. Але разом із тим, – щасливим: мама з донькою багато часу проводили разом, переробляли старі речі, меблі.
Коли дівчині було 14, помер тато. А за 6 років мамі поставили діагноз “рак”. Тоді Юлія покинула навчання в КІПУ – кримськотатарському університеті – як його називали місцеві, і повернулася додому доглядати за нею.
“З хворобою мами життя розділилося на “до” та “після”. Гроші на операцію та першу хіміотерапію зібрали друзі. Після хімії людині важко: її нудить, крутить ноги, не хочеться ні їсти, ні пити, ні жити взагалі… Але наша родина релігійна, мама завжди була оптимістично налаштована. І попри те, що лікарі давали їй прогноз жити лише два місяці, вона подолала хворобу”, – ділиться дівчина.
Тоді, після “хімії”, Юлія розважала маму, як могла. Вони обожнювали дивитися телепередачі про ремонт, як наприклад “Дача”, яку вів Кузьма. Це надихало. Тож попри біль та втому мама підводилася і погоджувалася оживити якусь деталь інтер’єру.
Першим витвором став абажур з виноградної лози. Потім перетягнули крісло червоною парчею, з якої колись робили радянські прапори. Юлія каже, що Бог, підтримка друзів та процес перевтілення старих речей допомогли її мамі пережити хворобу.
Але й сама дівчина теж мала проблеми зі здоров’ям. Виявилося, їй не підходить спекотний кримський клімат: така собі алергія на тепло. Тому коли одного разу вона втратила свідомість і розбила голову, лікар сказав їй шукати прохолодніші регіони. Так Юля опинилася в Сосниці, на півночі країни.
Вперше Юлія поїхала туди у лютому 2014-го, за місяць до анексії Криму. А остаточно переселилися 20 березня того ж року.