Науковці виявили, до яких змін в організмі призводять польоти у космос – дослідження

Джерело: life.pravda.com.ua

Четверо людей, які в 2021 році провели три дні поза межами Землі, зазнали фізичних і психічних змін організму. Це вплинуло на їхні ДНК і спричинило помірне зниження когнітивних навичок.

Такими є результати дослідження аналізів і тестувань астронавтів, опубліковані в збірці на Nature, повідомляє The New York Times.

Крістофер Мейсон, професор геноміки, фізіології та біофізики Weill Cornell Medicine в Нью-Йорку та один із керівників дослідження, назвав збірку “найглибше дослідженням команди, яке ми коли-небудь проводили”.

Четверо членів екіпажу Inspiration4 – першої подорожі на орбіту, жоден з астронавтів якої не мав професійних навичок – протягом трьох днів польоту збирали свої зразки крові, сечі, фекалій та слини. Також вони проходили тести, результати яких вчені потім порівняли із показниками здібностей, отриманими під час аналізу на Землі.

Астронавти в костюмах Inspiration4/Instagram Люди в космосі Inspiration4/Instagram

Прискорене старіння

Науковці виявили, що теломери – послідовності ДНК на кінцях хромосом, призначені для їхнього захисту – в космосі ставали довшими. Це свідчить про зменшення біологічного віку.

Подібні наслідки перебування в невагомості відстежили і в астронавта Скотта Келлі, який провів у космосі майже рік.

Однак після повернення на Землю теломери скоротилися до меншої довжини, ніж була перед польотом. Вчені називають це ознакою прискореного старіння.

Схожі зміни раніше виявляли у людей, які піднімалися на Еверест. Це означає, що причиною зміни розміру теломерів є не невагомість, а радіаційний вплив.

Негативний вплив на нирки

Доктор Афшин Бехешті з Космічного наукового інституту Blue Marble та дослідницького центру Еймса NASA виявив молекулярні зміни в нирках астронавтів, які можуть спричинити утворення у них каменів.

Зміни не стануть проблемою після триденної космічної подорожі, але можуть стати значною медичною проблемою під час більш тривалих польотів, зокрема на Місяць.