На Черкащині розпочався сезон кліщів

Початок квітня 2024 року здивував жителів Черкас та всієї області аномальною, по літньому теплою погодою, що сприяє більш тісному спілкуванню людей з природою.

Але, з приходом весни не лише квітне все навколо, а й активізуються кліщі, які в поточному році вийшли із зимової сплячки набагато раніше, ніж у попередні роки. Укуси кліщів загрожують людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), кліщовий вірусний енцефаліт та марсельська гарячка.

Сезон активності кліщів може тривати від березня до жовтня. Саме в цей період звертаються пацієнти з укусами кліщів.

У 2023 році Черкаським обласним ЦКПХ досліджено на природну інфікованість бореліями 406 екземплярів іксодових кліщів з об’єктів довкілля та 143 екземпляри знятих з людей. Позитивні результати отримано у 12,2% випадків.

У поточному році досліджено більше 30-ти екземплярів кліщів знятих з людей, один з яких виявився інфікованим збудником хвороби Лайма.

Найчастіше кліщі проникають на шкіру людини чи тварини під час перебування на природі. Також їх можна занести в приміщення на поверхні одягу або з домашніми тваринами. У подальшому кліщ може присмоктатися до шкіри. У більшості випадків людина не відчуває укусу кліща через виділення ним знеболювальної речовини.

Зараження відбувається при потраплянні збудника з інфікованої слини кліща в кров людини, також при травмуванні кліща, коли заражені тканини кліща контактують з раною на тілі людини.

Ризик зараження значно підвищується при тривалому присмоктуванні кліща (близько 3 діб). Якщо час присмоктування менший (декілька годин), ймовірність зараження знижується.

Після присмоктування кліща, його потрібно якомога швидше видалити для зменшення ризику зараження. Але дуже обережно, щоб не пошкодити і не розчавити кліща. Тому важливо, щоб видалення проводив лікар. Ця процедура безболісна і неінвазивна, проводиться вона за допомогою спеціального інструмента чи нитки.

Якщо запідозрили або помітили укус кліща і в місці укусу чи видалення з’явилось почервоніння, яке не минає за кілька днів, або розширюється – необхідно звернутись до лікаря. Важливо виключити чи підтвердити таке захворювання, як хвороба Лайма. Щоб попередити зараження через кліщів необхідно оглядати тіло і одяг під час перебування на природі та поверненні додому. Не залишайте одяг в якому ви перебували в парку, лісі, на дачі біля ліжка чи в кімнаті де спите.

Що робити, щоб не допустити укусу кліща?

Для прогулянок на природі покривайте голову головним убором і одягайте світлий однотонний одяг з довгими рукавами, який щільно прилягає до тіла – аби легше було помітити кліщів.

Кожні дві години прогулянки оглядайте себе і своїх супутників, аби виявити кліщів. Повторіть огляд вдома. Особливо ретельно обстежте ділянки тіла, покриті волоссям.

Місце для привалів на природі звільніть від сухої трави, гілок, хмизу в радіусі 20-25 метрів.

Повернувшись додому, відразу змініть і ретельно огляньте одяг, виперіть та випрасуйте його. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а й згодом, перекочувавши із одягу на тіло людини.

Використовуйте для захисту від кліщів спеціальні ефективні засоби, найчастіше це – аерозолі, які відлякують кліщів.

Що робити, якщо кліщ присмоктався?

Якщо вас укусив кліщ, вам необхідно звернутися до лікаря, або акуратно витягнути його самостійно. У будь-якому разі не можна панікувати. Слід пам’ятати, що далеко не кожен з них є резервуаром збудника.

Кліщі можуть нападати на людину в будь-який час дня і ночі, в будь-яку погоду. Особливо небезпечні прохолодні похмурі дні, за такої погоди кліщів стає особливо багато. У суху погоду їх менше, але це не означає, що про правила безпеки можна забути.

Кліщ може присмоктатися до тіла людини не тільки безпосередньо під час прогулянки, але й, залишившись на одязі, через деякий час. Крім того, кліщів можна занести в житло людини з букетами квітів, собаками, іншими тваринами.

Тривожні симптоми

Усім, кого вкусив кліщ, рекомендується протягом 30 днів проводити щоденні заміри температури тіла. Необхідно також стежити за самопочуттям і місцевими реакціями. У разі появи будь-яких ознак захворювання (підвищення температури тіла, почервоніння, припухлості на шкірі в місці укусу) необхідно звернутися до лікаря!

Звертаємо увагу, що з метою запобігання захворювань та своєчасного лікування хвороби Лайма після укусу кліща його слід видалити у травматологічному пункті (кабінеті) або самостійно та доставити для дослідження на природну інфікованість бореліями в лабораторію особливо небезпечних інфекцій Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб.

Вартість дослідження складає 99, 29 грн.

Довідки за телефонами: (0472)360716, 0674700589 та 0964361899.

Пам’ятайте, що найкращий захист від кліщів – це ваша обережність!

Про це інформують у Черкаському обласному центрі контролю та профілактики хвороб.