На Черкащині майже половина дорослих є не вакциновані від правця

З початку 2024 року в Україні зареєстровано 2 випадки захворювання на правець, один – з летальним кінцем. Помер 45-річний житель Чернівецької області, який останні 10 років не вакцинувався від правця. Другий випадок захворювання зареєстровано у лютому у 13-ти річної жительки Уманського району Черкаської області. Дівчинка отримала травму, на жаль не була щеплена проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень через відмову. Лікарям дивом вдалося врятувати її життя, але вона досі знаходиться в лікарні. Про це пише ДУ “Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України”.

За останні 15 років на Черкащині зареєстровано 10 випадків захворювань на правець. Серед захворілих – 8 дорослих та 2 дитини. Усі захворілі не мали щеплень проти правця відповідно до Календаря профілактичних щеплень.

Правець – це надзвичайно небезпечна гостра інфекційна хвороба. Інфекція вражає нервову систему та призводить до судом та спазмів м’язів по всьому тілу і навіть попри інтенсивне сучасне лікування може закінчитись смертю хворого.

Захворюванню можуть передувати головний біль, дратівливість, пітливість, напруга і посмикування м’язів у районі рани. Безпосередньо перед початком хвороби відзначаються озноб, безсоння, позіхання, біль у горлі при ковтанні, біль у спині, втрата апетиту. Однак інкубаційний період може протікати безсимптомно.

Найбільш ранній симптом — поява тупого болю в області вхідних воріт інфекції, де до цього часу може спостерігатися повне загоєння рани.

До основних симптомів правця відносяться : стиснення щелеп, судоми мімічних м’язів, проблеми з ковтанням, утруднена мова, ускладнене дихання, болісна напруга у всьому тілі, судоми.

У перехворілих на правець імунітет щодо цього захворювання не формується, оскільки дуже мала доза, що потрібна для виникнення захворювання, недостатня для забезпечення імунної відповіді.

ВАКЦИНАЦІЯ – єдиний надійний спосіб захиститися від правця .

Щеплення в ранньому віці роблять вакциною АКДП – полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця й кашлюковий компонент для профілактики кашлюку.

Відповідно до національного календаря щеплень, вакцинувати дітей для профілактики правця необхідно у віці 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення). У віці 6 і 16 років необхідна ревакцинація. Імунітет до цієї хвороби після вакцинації не є пожиттєвим, тому захист необхідно поновлювати!

Дорослим потрібно проводити ревакцинацію  від правця  з 26 років кожні 10 років.  Особам, які перехворіли на кашлюк ревакцинація теж необхідна.

ТРИВОЖНА СТАТИСТИКА ВАКЦИНОПРОФІЛАКТИКИ

Попри постійну роз’яснювальну роботу фахівцями ДУ «Черкаський ОЦКПХ МОЗ» та санітарно-освітні бесіди сімейних лікарів з населенням, несвідомість жителів Черкаської області і міста Черкаси залишається високою!

За 2023 рік охоплено вакцинацією:

АКДП дітей до року – 90, 8 %;

АКДП дітей в 18місяців – 85,7 %;

АДП в 6 років – 64, 4 %;

АДП-м в 16 років – 87,3 %;

Доросле населення – 58,3 %.

Вакцина від правця, дифтерії та кашлюку безоплатна.