Море досі не очистилося після каховської повені: чи можна купатися в Одесі

Також стало відомо, що у передмісті Одеси пляжі закриті через мінну небезпеку.

Вже незабаром настане звичайна для літа пекельна погода та люди почнуть масово відвідувати одеські пляжі. Проте стан акваторії Чорного моря не зовсім безпечний навіть через рік після знищення дамби Каховської ГЕС, попереджає в. о. директора НДУ “Український науковий центр екології моря” Віктор Коморін.

Як передає кореспондент УНІАН, під час круглого столу, присвяченого впливу воєнних дій на морські екосистеми України, він попередив про довготривалі наслідки від знищення Каховської греблі. За словами Коморіна, тоді брудні потоки зі зруйнованої дамби йшли не лише на поверхні моря, а й на глибині до 20 метрів. Відповідно, було пошкоджено тамтешні екосистеми.

Науковці для дослідження води на вміст важких металів тощо брали проби води у певних точках, в тому числі вдалося взяти забір на відстані 500 метрів від узбережжя. Як зазначив Коморін, деякі показники були перевищені у сотні разів, а у мідіях вміст токсинів перевищено у тисячі разів.

Експерт наголосив, що Чорне море біля Одеси відновилося та токсинів стало менше, але їхній склад певним чином змінився.

“В чому небезпека наразі… При певних погодних умовах кількість токсинів збільшується”, – сказав Коморін. Він додав, що це стається, зокрема, в період штормів, які підіймають із морського дна мул, насичений токсичними речовинами. Тобто, відбувається своєрідна міграція забруднювачів.

Як пояснив науковець в коментарі УНІАН, на узбережжі більшості міських пляжів Одеси (у межах від Ланжерону до 16 станції Великого Фонтану) краще не купатися, якщо вітер дме з моря. Це означає, що з боку Дніпровсько-Бузького лиману хвилі несуть певний бруд. Якщо вітер – у спину, купатися можна, але все одне бажано після морських ван приймати прісний душ.

Окрім того, не рекомендовано заходити у море, якщо людина має якісь пошкодження шкіри.

Також сьогодні, 31 травня, стало відомо, що у передмісті Одеси влада заборонила купатися в морі. Відповідне повідомлення розміщене на сайті Южненської міської ради.

Йдеться, що, відповідно до рішення місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, на території Южненської міської територіальної громади протягом купального сезону 2024 року заборонено відвідування місць масового відпочинку на водних об’єктах.

“Заборону введено у зв’язку з високим ризиком мінної небезпеки. Просимо бути обережними та уникати відвідування небезпечних зон!”, – наголошує адміністрація.

Пляжний сезон на Одещині

Нагадаємо, у квітні в Одесі під час нараді обговорили можливість проведення у місті оздоровчого сезону, зокрема надання послуг в прибережній зоні. За прикладом минулого року запропоновано забезпечити у місті роботу декількох пляжів, де буде проведене обстеження та очищення морського дна від сміття, а також здійснюватиметься постійний моніторинг акваторії щодо мінної безпеки. Поки ще офіційного відкриття пляжів не було.

Як повідомляв УНІАН, на Миколаївщині пляжний сезон на морі не відкриватимуть через російські обстріли, але розглядають можливість запуску його на внутрішніх водоймах області та в межах лиманів. За словами очільника Миколаївської обласної держадміністрації Віталія Кіма, якщо Одесу ворог може обстрілювати лише крилатими ракетами та безпілотниками-шахедами, то Миколаїв дістає артилерія тощо. Тому не можна запустити сезон, але відпочивати, ймовірно, можна буде на внутрішніх водоймах, зокрема лиманах, озерах.


Джерело