Годиться для тривалого проживання: у ліцеї відкрили протирадіаційне укриття

У Мошнівській громаді на Черкащині відкрили два укриття: протирадіаційне у ліцеї та модульного типу у садочку. Завдяки цьому школярі та дошкільнята повернулися до денної форми навчання. Із 14 освітніх закладів укриттями облаштовані 13, розповів Суспільному голова сільської тергромади Богдан Шкарбута.

За словами директорки закладу Олени Шафікової, через відсутність укриття вихованці два роки навчалися дистанційно. Нині дитсадок відвідують 35 дітей, але приміщення розраховане на 50. Із появою укриття в нього повернулися вихованці.

Укриття забезпечене меблями, іграшками, аптечками та засобами пожежної безпеки, розповів голова Мошнівської громади Богдан Шкарбута. Приміщення обладнане туалетами та запасними виходами.

“Це проєкт громади — модульне укриття, розраховане на 50 діток. Ми витратили близько двох із половиною мільйонів гривень. Це не враховуючи ті моменти, де нам допомагали фермерські підприємства чи доброчинники — матеріалами, технікою та робочою силою”.

У Мошнівському ліцеї теж оновлення — там відкрили протирадіаційне укриття. Це дало змогу дітям вийти на повноцінне навчання. У таких класах розміщені парти, стільці, по декілька ліжок та набір їжі. Наявні й санвузли та інтернет.

Начальник відділу цивільного захисту Володимир Мирошниченко розповів, що в окремих кімнатах є запас питної води, очисні фільтри, а також стенди із пожежної безпеки та вентиляційна кімната:

“У приміщені зроблена проточна витяжна вентиляція, яка забезпечує його свіжим повітрям. До протирадіаційного укриття підвищенні вимоги. Є багато різних пунктів, починаючи від вхідних дверей із підвищеною ізоляцією і закінчуючи вентиляційними системами, які можуть працювати вручну за відсутності електроенергії. Це потрібно для того, щоб люди могли нормально дихати свіжим повітрям”.

У ліцеї навчаються 438 дітей. Зі слів директорки ліцею Наталії Майданік, відкриття додаткового укриття було важливим:

“До цього нам доводилось працювати у змішаному форматі, тобто частина дітей навчалася дистанційно, а ще частина — на денній формі, а потім вони мінялися. Це роз’єднувало учнівський колектив та було додатковим навантаженням на вчителів. Тому це укриття є надважливим”.

60 відсотків фінансування забезпечила держава, решту 40 — громада, розповів голова Мошнівської громади Богдан Шкарбута:

“Два з половиною мільйони виділила Мошнівська територіальна громада, а майже три з половиною мільйони — держава, обласна державна адміністрація та обласний відділ освіти. Це протирадіаційне укриття розраховане для учнів, які можуть безпечно проживати там декілька тижнів. На довгий період часу вони за потреби будуть забезпечені усім: повітрям, водою, харчуванням та навчанням”.

Від початку повномасштабного вторгнення темп зведення укриттів в освітніх закладах області пришвидшився, зазначив заступник голови обласної військової адміністрації Олександр Шамрай:

“У нас із 456 шкіл тільки три на дистанційній формі, бо на це є певні причини. Загалом маємо 99% охоплення денної форми навчання зі змішаною. Щодо садочків, то нині у 96%, а це 12 закладів, потрібно робити або капітальні або поточні ремонти для того, щоб відновити роботу”.

Джерело