Рік від старту: як працює програма єВідновлення

Попри всі труднощі війни, держава не лишає людей сам на сам з проблемами і знаходить можливості, не лише чинити опір агресору, а й допомагати людям відновлювати своє житло. Вже рік в Україні діє програма єВідновлення. Про результати її впровадження читайте далі.

У 2022 році Міністерство розвитку громад територій та інфраструктури України у співпраці з Міністерством цифрової трансформації за підтримки USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» створило Реєстр пошкодженого та знищеного майна, який став базою для всіх програм відновлення.

І з 10 травня 2023 року Міністерство відновлення реалізує державну програму єВідновлення з допомоги українцям, чиє житло було пошкоджено або знищене в результаті російської агресії.

Першим етапом стали виплати компенсацій на ремонт пошкоджених помешкань. Максимальний розмір виплати – 200 тисяч гривень.

Другим кроком стали виплати коштів на капітальні ремонти. Для квартир максимальна сума передбачена в розмірі 350 тисяч гривень і  півмільйона – для капітального ремонту приватних будинків.

В обох випадках це стосується житла, яке розташоване на не окупованих територіях і було пошкоджене внаслідок російської агресії після 24 лютого 2022 року.

Для власників зруйнованих осель існує інший вид допомоги – житлові сертифікати. На стадії розробки ще дві послуги з програми єВідновлення: це компенсація за ремонти, які люди вже зробили власним коштом і оцінка зруйнованого та знищеного житла, розташованого на окупованих територіях.

Алгоритм роботи програми компенсацій:

єВідновлення – максимально цифровізований сервіс.

Після подання громадянином заяви на виплату спеціальна Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації, створена при органі місцевого самоврядування, розглядає заяву, проводить обстеження пошкодженого майна, фіксує обсяги робіт, згідно з чек-листом, вносить дані в Реєстр пошкодженого та знищеного майна і приймає рішення щодо  надання допомоги.

Хто може отримати допомогу?

Всі громадяни, які є власниками або співвласниками житла (квартира, приватний будинок, інше житлове приміщення), що отримало пошкодження або були зруйновані внаслідок збройною агресії росії.

Кому надається пріоритет?

учасники бойових дій,

люди з інвалідністю внаслідок війни,

ветерани війни, члени сімей загиблих військових,

мобілізовані,

багатодітні родини,

люди з інвалідністю І та ІІ групи,

батьки-вихователі дитячого будинку сімейного типу;

опікуни/піклувальники,

прийомні батьки та патронатні вихователі,

діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування.

Для отримання компенсації принципово важливо, щоб право власності на житло були внесені до Державного реєстру речових прав. Для цього потрібно звернутись до нотаріуса або в ЦНАП або до державного реєстратора з усіма правоустановчіми документами, для перевірки чи є в Реєстрі об’єкт нерухомості і в разі потреби внести його туди.

Скільки людей за вже отримали компенсацію за час роботи програми

На сьогодні компенсацію за пошкоджене житло вже отримала майже 51 тисяча заявників на загальну суму — 4.6 мільярдів гривень,  а погоджено компенсацій на 5.7 мільярдів. Всього ж заяви на отримання державної допомоги за пошкоджено житло написали  87 918 людей. Що стосується повністю зруйнованого житла, то вже 2746 українців придбали нові оселі, реалізувавши житлові сертифікати на суму в 5.4 мільярда гривень. А всього подано заяв — більше 13 тисяч на 10.6 мільярдів гривень.

Державна програма компенсацій за пошкоджене та знищене житло розвивається та вдосконалюється, завдяки спільній роботі парламенту, Міністерства відновлення та Мінцифри, місцевого самоврядування та за підтримки міжнародних партнерів.