Відстрочка від мобілізації: хто може отримати та яким чином, розповіли в черкаському ТЦК

Сотні людей біля дверей територіального центру комплектування та соціальної підтримки у Черкасах шикуються у дві черги: одна, аби оновити дані, інша — на отримання відстрочки. Після набуття чинності закону про мобілізацію 18 травня, для отримання відстрочки варто звернутися до ТЦК, розповіла у коментарі Суспільному речниця черкаського центру комплектування Аліна Кривошея.

“Під час мобілізації, оголошеної в Україні через повномасштабне вторгнення Росії, передбачені певні категорії громадян, які можуть претендувати на відстрочку від призову. Варто зазначити, що відстрочка не звільняє від військової служби, а лише відкладає виконання військового обов’язку на певний термін. Ті, хто отримав відстрочку, залишається на військовому обліку”, — пояснила Аліна Кривошея.

Відтак, з її слів, згідно із Законом України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, чоловіки віком від 18 до 60 років можуть отримати відстрочку від мобілізації за такими причинами:

  • за станом здоров’я;
  • за сімейними обставинами;
  • у зв’язку з професійною діяльністю;
  • у зв’язку з навчанням та/або набуттям наукового ступеня;
  • через бронь на певних роботах.

“Відстрочку за станом здоров’я можуть отримати люди з інвалідністю або тимчасово непридатні до військової служби за висновком військово-лікарської комісії. Йдеться про термін до шести місяців. Деякі діагнози, такі як важкі деформації опорно-рухового апарату, ендопротезування, психічні розлади, хвороба Дауна, шизофренія та інші, можуть повністю звільняти від мобілізації”, — розповіла речниця.

Відстрочку за сімейними обставинами можуть отримати чоловіки та жінки, які мають неповнолітню дитину та чоловіка чи дружину, які проходить військову службу, пояснила Аліна Кривошея.

З її слів, за сімейними обставинами можуть також звільнити від мобілізації. На таке мають право:

  • жінки та чоловіки, які утримують трьох і більше дітей до 18 років;
  • одинокі матері/батьки, які виховують дитину до 18 років;
  • усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки дітей-сиріт або позбавлених батьківського піклування до 18 років.

Також відстрочку можуть отримати люди, які виховують дітей з інвалідністю:

  • дитину з інвалідністю віком до 18 років;
  • дитину з важкими захворюваннями (перинатальні ураження нервової системи, вроджені вади, рідкісні хвороби, онкологія, ДЦП, цукровий діабет І типу, хронічні хвороби нирок IV ст. тощо)
    повнолітню дитину з інвалідністю І або II групи.

“На відстрочку також мають право батьки дитини, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа або паліативної допомоги, що підтверджується відповідним документом лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я”, — додала Аліна Кривошея.

Щодо відстрочки від мобілізації по догляду за інвалідом або літньою людиною, також затвердили перелік. тих, хто може претендувати, пояснила речниця:

  • родичі, які доглядають за хворою дружиною/чоловіком, дитиною, батьками, що потребують постійного догляду;
  • особи, які мають дружину/чоловіка або батьків з інвалідністю І-II групи (за умови відсутності інших утриманців);
  • опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною;
  • особи, які здійснюють постійний догляд за інвалідом І групи або особою, що потребує постійного догляду (за відсутності інших доглядачів).

“Слід звернути увагу на зміни, для отримання відстрочки від мобілізації особами, які мають дружину чи чоловіка з інвалідністю та/або одного з батьків з інвалідністю І чи II групи, необхідно довести відсутність інших працездатних осіб, зобов’язаних їх утримувати згідно із законом”, — прокоментувала Аліна Кривошея.

Також, додала вона, можна отримати відстрочку від мобілізації у звʼязку з навчанням:

“На таку відстрочку мають право здобувачі професійної, фахової передвищої та вищої освіти, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти денної чи дуальної форм навчання”.

Що стосується відстрочки заброньованих працівників, то нині можуть бути заброньовані працівники органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств та організацій у порядку, встановленому КМУ, пояснила речниця.

Працівники органів військового управління, військових частин, підприємств МО, ЗСУ, СБУ, Нацгвардії, Нацполіції, НАБУ, ДБР та інших силових структур, можуть отримати відстрочку у звʼязку з професійною діяльністю.

Як отримати відстрочку

“Для отримання відстрочки від мобілізації за будь-якими підставами громадянин має особисто звернутися до територіального центру комплектування та соціальної підтримки з відповідними документами, що підтверджують його право на відстрочку. Перелік необхідних документів може різнитися залежно від підстави відстрочки. Наприклад, для відстрочки у зв’язку з навчанням потрібна довідка з навчального закладу, при інвалідності дитини – медичний висновок тощо. Рішення про надання відстрочки приймається відповідною призовною комісією на підставі ретельного вивчення кожної справи”.

Утім, за словами речниці, важливо пам’ятати, що відстрочка не звільняє остаточно від виконання військового обов’язку, а лише відтермінує його виконання на певний період часу. Ті, хто отримав відстрочку, залишаються військовозобов’язаними.

Джерело