У «Черкасиенергозбут» пояснили, як діяти в разі зміни потреб споживання електрики на обʼєкті побутового споживача на непобутові потреби — Новини Черкас за сьогодні

В України відбулися нововведення щодо обліку та оплати електроенергії на об’єкті побутового споживача для побутових і непобутових потреб. Ці зміни покликані спростити процедури та зробити їх зрозумілими для споживачів.

Про це повідомили в пресслужбі ТОВ “Черкасиенергозбут”.

Взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, регулюються Законом України «Про ринок електричної енергії» та Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі – ПРРЕЕ), які є обов’язковими для виконання усіма учасниками роздрібного ринку.

19 червня 2024 року НКРЕКП прийняла постанову № 1142 «Про затвердження Змін до постанови НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 312», якою впорядковано певні процедури, визначені ПРРЕЕ, зокрема дії учасників роздрібного ринку електричної енергії щодо споживання (використання) індивідуальними побутовими споживачами електричної енергії на об’єкті побутового споживача для непобутових потреб. Постанова набрала чинності 1 липня 2024 року.

Відповідно до пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ електрична енергія, яка використовується на об’єкті індивідуального побутового споживача для непобутових потреб, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності датацентрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу), надання інших платних послуг, у тому числі у сфері сільського зеленого туризму тощо, обліковується за умовною (віртуальною) точкою комерційного обліку окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

У разі зміни потреб споживання на об’єкті індивідуального побутового споживача, інформація щодо типу споживання (побутові/непобутові потреби) площадок вимірювання відображається в паспорті точки розподілу/передачі.

Зазначені зміни передбачають, зокрема, доповнення договору споживача про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який є додатком 3 до ПРРЕЕ, додатком 11 «Акт розподіленої електричної енергії на побутові та непобутові потреби».

Акт розподіленої електричної енергії – документ щодо алгоритму розподілення за зонами (годинами) доби та/або відповідними тарифами, у тому числі на побутові/непобутові потреби обсягу електричної енергії, облікованого за загальним засобом вимірювальної техніки (пункту 1.1.2 глави 1.1 розділу I ПРРЕЕ).

Отже, з метою приведення договірних відносин щодо розподілу/постачання електричної енергії на об’єкт побутового споживача для непобутових потреб у відповідність до ПРРЕЕ, побутовий споживач зобов’язаний звернутися:

  • до оператора системи розподілу із заявою про організацію окремого обліку споживання електричної енергії для непобутових потреб та оформлення акта розподіленої електричної енергії. Побутовий споживач зобов’язаний надати дані та документи для оформлення такого акта;
  • до електропостачальника із заявою про оформлення договірних відносин щодо споживання електричної енергії для непобутових потреб та надати документи відповідно до п. 3.2.12 та 3.3.5 ПРРЕЕ.

У разі оформлення акта розподіленої електричної енергії на побутові та непобутові потреби розподіл обсягів індивідуального побутового споживача оператором системи розподілу здійснюється:

  • на побутові потреби в межах обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409;
  • на непобутові потреби у розмірі перевищення обсягів соціальних нормативів для користування послугами з постачання та розподілу електричної енергії у житлових приміщеннях, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409.

Зазначимо, розподіл обсягів електричної енергії відповідно до акта розподіленої електричної енергії здійснюється з першого дня календарного місяця, наступного за місяцем, у якому підписано акт розподіленої електричної енергії.

Джерело