Смертельна загроза: названо найнебезпечніші природні дива на планеті

Щороку ці локації приваблюють натовпи відвідувачів, які нічого не підозрюють.

Чимало туристичних пам’яток, які туристи вважають абсолютно безпечними, насправді можуть нести великі ризики для їхніх життів. А коли йдеться про природні локації, безумовно, небезпека може бути пов’язана з чим завгодно: від токсичних парів до смертельної спеки.

Видання Daily Mail склало список із дев’яти найнебезпечніших природних пам’яток світу, до яких туристам варто підходити з особливою обережністю.

1. Кратер Дарваза, Туркменістан. Палаючий газовий кратер, що дістав прізвисько “Брама до пекла”, являє собою воронку глибиною 30 метрів і шириною 40 метрів, що утворилася під час буріння Радянським Союзом природного газу. У результаті верхні шари ґрунту обвалилися в підземну печеру, відкривши велику діру, наповнену газом. Щоб уникнути отруєння газом місцевого населення і худоби, геологи підпалили його. Вони вважали, що вогонь вщухне протягом кількох тижнів, але кратер горить уже майже 50 років.

У листопаді 2013 року канадський дослідник Джордж Куруніс виявив, що унікальні бактерії виживають на дні кратера, незважаючи на високі температури. Щоб зібрати зразки ґрунту для аналізу ДНК, Куруніс і його команда протягнули через палаючу яму вогнетривкі мотузки, і він зміг спуститися туди, одягнувши теплозахисний костюм з автономним балоном із повітрям.

Тисячі туристів стікаються сюди щороку, щоб зробити вогняні фотографії зі сторони. Хоча кратер є однією з головних туристичних визначних пам’яток Туркменістану, він також є причиною погіршення стану навколишнього середовища, оскільки в атмосферу викидається величезна кількість шкідливого метану.

2. Кришталева печера Найка, Мексика. Ця печера розташована на глибині 300 метрів під містом Найка (штат Чіуауа). Виявлені двома шахтарями, які шукали свинець, приголомшливі білі гіпсові брили селеніту росли зі швидкістю равлика протягом сотень тисяч років, і деякі з них тепер мають висоту понад 9 метрів. Ці утворення сформувалися, коли перегріта вода почала остигати і насичуватися гіпсом – з часом у воді утворилися кристали.

Однією з головних проблем, з якими стикаються вчені, охочі вивчати Найку, є спека. Гаряче джерело, розташоване неподалік від Кришталевих печер, робить температуру тут надто високою, тож люди можуть залишатися в кришталевій камері не більше десяти хвилин.

Канадський дослідник Куруніс – один із небагатьох, хто наважився увійти до печери: “Температура повітря всередині досягає 50C з відносною вологістю, що наближається до 100%, через що повітря всередині відчувається як 105C. Щоб увійти в печеру і зробити короткі дослідження, нам довелося надіти спеціальні костюми, наповнені льодом”.

3. Вулкан Кавах Іджен і сірчана шахта, Індонезія. Вулкан на Східній Яві приховує найбільше у світі кисле вулканічне кратерне озеро, відоме своїм бірюзовим кольором. Цей активний вулкан також відомий своїми багатими родовищами сірки, які розробляються в кар’єрах. Виверження Іджена дуже небезпечні через ризик висихання озера з утворенням катастрофічних лахарів – руйнівних селів на схилах вулкана.

Більшу частину дна кальдери Іджен вкривають кавові плантації, а туристів приваблюють її водоспади, гарячі джерела та приголомшливі вулканічні пейзажі.

Однак важливо знати, що люди, які працюють у районі вулкана Іджен, мають коротку тривалість життя через суворі умови, з якими вони щодня стикаються в глибинах шахт. Вони не носять нічого, крім футболок і штанів, незважаючи на токсичні пари, що виділяються, і той факт, що розплавлена сірка нагрівається до температури понад 115C. Їм також слід уникати смертоносного бірюзово-блакитного озера, яке займає більшу частину дна кратера, оскільки воно складається майже з чистої сірчаної кислоти і миттєво вб’є будь-кого, кому не пощастило впасти в нього.

4. Слот-Каньйони, Національний парк Зайон, США. У щілинних каньйонах цього нацпарку в штаті Юта через раптову повінь 2015 року загинуло семеро туристів. Жертви разом здійснювали одноденну поїздку вузьким каньйоном Кейхол – складним маршрутом, на якому необхідно переплисти кілька водойм і спуститися крутими схилами. Хоча група отримала дозвіл на поїздку, на той час діяли погодні попередження, і Національна метеорологічна служба прогнозувала 40-відсоткову ймовірність дощу й ризик раптової повені.

5. Каатерскілл-Фолс, Нью-Йорк, США. Цей водоспад вважається одним із найнебезпечніших чудес природи у світі, й за останні роки там загинуло безліч людей, зокрема, намагаючись зробити селфі.

Департамент охорони навколишнього середовища штату Нью-Йорк намагався вжити заходів для зниження кількості смертельних випадків. Але незважаючи на додавання оглядового майданчика, поручнів, попереджувальних знаків і моста, є побоювання, що цей район, як і раніше, залишається небезпечним місцем для тих, хто сподівається зробити гарний знімок.

6. Пустеля Данакіль, Ефіопія. Це одна з найбільш екстремальних природних локацій на нашій планеті, яку навіть називали “найжорстокішим місцем на Землі”. Попри потужні вулкани, високі температури, токсичні гази та небезпечні масиви суші, це все одно приваблює екстремальних туристів. Низка компаній, що спеціалізуються на пригодницьких турах, запрошують відважних мандрівників на територію, яка вважається одним із найбільш нестабільних місць на планеті.

Однією з головних визначних пам’яток тут є величезне сірчане озеро. Африканці прозвали його Жовтим озером через яскравий колір – це явище спричинене високим вмістом сірки у вулканічно активному регіоні. Ще одна визначна пам’ятка – Ерта Але, базальтовий щитовий вулкан з активним лавовим озером, що постійно вивергається. Одна з його ям відома як “брама в пекло”. Поруч знаходяться неймовірні соляні рівнини – через те, що там мало життя (бо сіль вбиває рослинність), Данакіл здається ще більш інопланетним.

7. Льодопад Кхумбу, Непал. З усього маршруту на Еверест льодопад Кхумбу найчастіше згадується в заголовках новин про небезпеки, пов’язані з його перетином. Цей район являє собою небезпечний крижаний простір, що постійно змінюється і змушує альпіністів переміщатися через тріщини хиткими сходами, під величезними нависаючими льодовиками, висота яких може досягати 10 поверхів. І хоча кілька альпіністів загинули тут, впавши в ущелини, найбільший ризик у цьому районі становлять лавини.

8. Тролльтунга, Норвегія. Trolltunga, що в перекладі означає “язик троля”, стала однією з найпопулярніших визначних пам’яток Норвегії в епоху Instagram. Вражаюче скельне утворення у формі язика виступає на висоту 700 метрів над блискучим блакитним озером, і багато людей хочуть піднятися на його кінчик, щоб сфотографуватися. Проте норвезькі рятувальні служби часто викликаються на Тролльтунгу, оскільки багато туристів деруться туди заради фото, не підготувавшись належним чином до довгого сходження. Також тут було зафіксовано кілька смертей туристів.

9. Печера Смерті, Коста-Ріка. Зі входу вона виглядає майже як звичайна печера, зі скельним навісом і розкиданим навколо входу листям. Зупинити допитливих туристів покликаний застережливий знак, прикрашений смертоносними черепами і схрещеними кістками, який говорить: “Небезпечно! За межами цієї точки стороннім вхід заборонено”.

Cueva de la Muerte розташована на території туристичного комплексу Рекрео Верде. Маючи глибину всього 2 метри і 3 метри, вона миттєво вбиває будь-яку істоту, що потрапляє туди. Річ у тім, що печера містить велику кількість вуглекислого газу, і це може майже миттєво призвести до втрати свідомості з подальшою зупинкою дихання.

На щастя, люди, як правило, гинуть там рідко, тому що печера занадто маленька, щоб туди поміститися, та й попереджувальні знаки свою роботу виконують. Однак змії, птахи, гризуни та інші дрібні істоти швидко гинуть, мимоволі забрівши туди, можливо, в пошуках їжі. Точно неясно, яке джерело цього газу, але деякі вчені стверджують, що він має вулканічне походження.

Як повідомляв УНІАН, влада міста Гонолулу на Гаваях розпорядилася демонтувати популярну пам’ятку на острові Оаху – сходи Хайку, також відомі як “Сходи до небес”, що ведуть на вершину мальовничої гори, з якої відкриваються приголомшливі краєвиди.

Офіційно цю локацію закрили ще 1987 року – через її небезпеку та заради комфорту місцевих мешканців, але це абсолютно не зупиняє любителів екстриму та мальовничих фото.


Джерело