Що треба знати про вступ до аспірантури у 2024 році: про відстрочку, терміни і прохідний бал

Джерело: life.pravda.com.ua
Діана Кречетова — 11 липня, 06:00 Фото: inside-studio/depositphotos Посилання скопійовано

У 2024 році на тлі аномальної кількості вступників до аспірантури, зокрема чоловіків призовного віку, Міністерство освіти і науки змінило правила вступу. Тепер вступити на денну форму навчання в аспірантуру за контрактом, яка могла б забезпечити відстрочку від мобілізації, неможливо.

Оголошення про нововведення з’явилося у перший день проведення єдиного вступного іспиту – 24 червня, що викликало обурення та низку запитань в абітурієнтів. Зокрема, чи всіх стосуватимуться зміни і що буде з відстрочкою для тих, хто вже навчається на денній аспірантурі за контрактом.

На ці та інші запитання – “Українська правда. Життя” відповідає далі.

Вступ на аспірантуру 2024 – що змінилося?

Денна форма навчання на аспірантурі за контрактом була найбільш затребуваною протягом останніх двох років.

Наприклад, у 2022-му туди вступили 9,6 тисяч осіб (78% з них – чоловіки 25+), а у 2023-му – 13,7 тисяч (82% – чоловіки 25+). Загальна ж кількість вступників у 2022 і 2023 роках склала 15 і 18,8 тисяч осіб відповідно.

ВІДЕО ДНЯ

Тепер вступити на денну форму за контрактом, яка, як і “бюджет”, надавала право на відстрочку від мобілізації, – неможливо.

Цього року абітурієнти можуть вступити на денну аспірантуру лише за держзамовленням. Водночас кількість бюджетних місць цьогоріч збільшили удвічі – з традиційних 3200 до 7000.

“Таким чином кількість реальних аспірантів, які насправді бажають здійснювати наукову роботу і розвиватися в аспірантурі, буде забезпечено”, – так прокоментували відповідне рішення у МОН.

Ті, кому не вистачить місць на “бюджеті” на денній формі можуть вступити за контрактом на заочну або вечірню форми навчання. Остання також доступна за державним замовленням. Щоправда, для аспірантів заочної та вечірньої форм не передбачена відстрочка від мобілізації.

“УП. Життя” запитала у МОН, чому в Україні вирішили призупинити набір аспірантів на денну форму навчання за контрактом і чи розглядалися альтернативи цьому рішенню, на що отримали вже озвучену раніше позицію.

“Цього року спостерігається надмірний ажіотаж і нездоровий інтерес до навчання в аспірантурі, особливо серед чоловіків мобілізаційного віку. Цього року цифри захмарні.

МОН не може допустити використання аспірантури не за призначенням та дискредитації як форми підготовки наукових та науково-педагогічних працівників. Саме тому ми ухвалили рішення про скасування денної форми навчання за контрактом”, – заявили у МОН.

Там також додали, що “відправною точкою до змін, щоб не допустити перетворення аспірантури на лазівку для тих, хто не готовий виконувати конституційний обов’язок”, стала фінальна статистика кількості охочих стати аспірантами. Станом на 21 червня – це 91,5 тис. чоловіків у віці 25-60 років, які вже мають ступінь магістра, а отже претендують на навчання в аспірантурі.

Загалом для участі у ЄВІ зареєструвалися понад 245 тисяч осіб, що є абсолютним рекордом в Україні.