«Рано чи пізно на Черкащині не буде жодного московського храму», — військовий капелан Володимир Рідний (ФОТО, ВІДЕО) — Новини Черкас за сьогодні
Із початку повномасштабного вторгнення в Україні та на Черкащині, зокрема, активізувалися акції та протести містян проти церков упц мп. На меті — викорінити з України всі залишки ворожого впливу. Особлива увага в нашому регіоні прикута до справи митрополита Феодосія, яка вже триває близько півтора року.
Про присутність в нашій країні церков московського патріархату та перехід громад до православної церкви України (ПЦУ) під час етеру в студії видання “ВиЧЕрпно” розповів військовий капелан 118 бригади Володимир Рідний.
Володимир є активним учасником судових процесів у справі проти митрополита Феодосія — він виступає як свідок та потерпілий. Також капелан активно висвітлює в соціальних мережах увесь судовий процес та інформує громадян про перебіг справи.
Нагадаємо, на початку 2023 року митрополиту Феодосію було повідомлено про дві підозри за фактами заперечення збройної агресії рф та поширення закликів до міжконфесійної ворожнечі. Тоді суд обрав для нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту й розпочав розгляд матеріалів провадження. Це не зупинило клірика й в стінах власного помешкання він почав записувати провокативні відео, в яких повторював кремлівські наративи про релігійні громади в Україні, за що йому повідомили про третю підозру. Також митрополит Феодосій отримав підозру у квітні 2024 року за поширення серед своїх парафіян фейків щодо «захоплення» Храму Різдва Пресвятої Богородиці в Черкасах і випровадження звідти служителів церкви. І вже 19 червня 2024 року клірик отримав п’яту підозру за розпалювання міжконфесійної ненависті між вірянами в Україні.
Відтак військовий капелан Володимир Рідний вважає, що всі небайдужі містяни, які крайнім часом активізувалися перед судовими засіданнями поблизу Будинку Правосуддя, дуже довго спостерігали за тим, як повільно розвивається справа щодо митрополита Феодосія, тож їхній терпець урвався й вони почали діяти.
“Черкащани спостерігали за тим, як судовий процес тривав кілька місяців, пів року, рік, півтора — це так довго, що їм хочеться, аби це все закінчилося якомога скоріше. Люди не можуть терпіти те, що відбувається. Всі розуміють, що Феодосій має бути за ґратами”, — зазначає війсковий капелан.
Зі його слів стає зрозуміло, що із початку повномасштабного вторгнення росії на територію України, тобто, з лютого 2022 року, верхівка упц мп не змінилася:
“Усі представники упц мп зараз просто притихли, аби в українців не було підстав казати, що вони колаборанти, що вони чекають “руський мір” й прихід ворожої армії. Те, що злодій мовчить — не означає, що він перестав бути злодієм. Вони (ред. — верхівка московської церкви) зараз просто замовчують свої позиції. Це очевидно з дій Феодосія, коли він не може наступити на зображення патріарха кіріла чи російський прапор, адже його власні переконання не дозволяють цього зробити. Він довгий час жив у росії, навчався там, працював, тож у нього присутнє дотичне відчуття до цієї культури”.
Зазначимо, що в коментарі Володимир Рідний описує ситуацію, що сталася перед судовим засіданням у справі митрополита Феодосія 11 червня 2024 року. Тоді ж перед Будинком правосуддя активісти й небайдужі містяни розмістили перед входом плакати з гаслами «Чому Феодосій не за ґратами?», «В упц мп бога нема», «Скільки ще має загинути українців, щоб ви перестали ходити в московський патріархат?».
Також активісти постелили під ноги зображення патріарха кіріла, на яке клірик упц мп ставати не захотів, а його свита розірвала цей плакат.
Своєю чергою, по приїзду Феодосій звернувся «до людей доброї волі» російською мовою та заявив, що в цей час, коли відбувається судове засідання, в приміщенні Будинку культури імені Івана Кулика організували процес переходу одного з соборів Черкас від упц мп до ПЦУ.
Як виявилося згодом — перехід кафедрального собору до ПЦУ в той час не відбувався.
“Рано чи пізно на Черкащині не буде жодного храму упц мп. Коли це станеться — залежить лише від свідомості людей. Я нічого не можу знати про те, що тоді відбувалося в Будинку культури, проте точно знаю, що коли у своїх зверненнях російською Феодосій говорить: “мене, громадянина цієї країни, не можуть захистити”, — він готується до того, що колись прийдеться робити обмін (ред. — йдеться про обмін полоненими росії й України), тому використовує ці наративи, аби йому допомогли”, — стверджує Володимир Рідний.
Зазначимо, що крайнім часом процеси, які відбуваються перед судовими засіданнями поблизу Будинку правосуддя в Черкасах, перейшли в більше жорстку конфронтацію.
Раніше ми писали, що пресслужба черкаської єпархії упц мп опублікувала 7 червня допис, в якому звинуватила активістів у тому, що вони під Будинком правосуддя “зламали руку жінці-іконописиці”, проте під час етеру в студії видання “ВиЧЕрпно” військовий капелан Володимир Рідний, який був присутній під час інциденту, повідомив, що все сталося з точністю навпаки.
Відтак представник духовенства зазначає, що те, що зараз відбувається перед судовими засіданнями — це важливі й принципові речі, адже поблизу Будинку Правосуддя збираються не лише прихильники ПЦУ, а й свідомі українці, які розуміють, що релігійне питання — це не тільки про віру, а й про відстоювання незалежності України.
“Більшість активістів, які приходять туди, — це молодь, яка є атеїстами (ред. атеїзм — це світогляд, який характеризується відсутністю віри в існування будь-яких богів, духів, інших надприродних істот тощо). Ці люди не борються за релігію, вони розуміють, що москва приховує за церквою свій вплив і маскує своє бажання залишитися в Україні під виглядом упц мп. Наша молодь цього не хоче, вона хоче свободи”, — розповідає військовий капелан.
Подібні процеси активізації населення відбуваються не лише в Черкасах, а й в інших громадах нашого регіону. Відомо, що наразі понад 50 парафій вже зробили вибір перейти з упц мп до Православної церкви України.
Нагадаємо, що наприкінці травня цього року Кафедральний собор Нерукотворного Образу Христа Спасителя у Корсунь-Шевченківському перейшов до ПЦУ. Рішення про вихід зі складу московського патріархату парафія ухвалила ще у липні 2023 року, однак “духовенство упц мп весь цей час перешкоджало вірянам реалізувати свої конституційні права”. Зайти вірянам ПЦУ до свого храму вдалося 31 травня 2024 року.
Ситуацію з переходом цього собору до ПЦУ в студії видання “ВиЧЕрпно” прокоментував і Володимир Рідний:
“Я не був присутній на тій події, проте знаю, що громада Корсуня досить потужна — вони самостійно організували збори й підготували процес переходу з упц мп до Православної церкви України. Так, все не обійшлося без спротиву місцевих адептів упц мп, бо ніякий злодій не захоче віддавати награбоване. Клірики московської церкви боролися до останнього за своє майно, залишки свідомостей людей, бо розуміли, що це — їх остання вирішальна битва за присутність в Україні”.
На думку Володимира, єдиним способом, аби позбутися московської церкви в України, є очікування й свідома позиція громадян.
“У нас повинні бути власні переконання й бажання брати у свої руки ініціативу. У цих питаннях, держава дала зараз усі права народу, тож ми самостійно повинні вирішувати свою долю та спрямовувати власну свідомість до змін, аби позбутися всього ворожого”, — зазначає військовий капелан Володимир Рідний.
Варто також зазначити, що нещодавно капеланська служба Черкаської ТрО відкрила збір на оздоровлення усіх дітей військовослужбовців. Для цього планують зібрати 5 500 000 гривень. Детальніше про започатковану ініціативу можна дізнатися в матеріалі.
Більше інформації дізнавайтеся під час перегляду відео: