Фахівці розповіли, чи є насправді отруйні павуки на Черкащині та як діяти у випадку укусу — Новини Черкас за сьогодні

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, з початку року на території України зареєстрували декілька звернень до медиків після укусу павуків.

Ігор Підірка, ентомолог лабораторії особливо небезпечних інфекцій Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб та кандидатка біологічних наук, викладачка кафедри біології, екології та агротехнологій Ольга Зубенко розповіли журналістам видання “ВиЧЕрпно” про причину появи членистоногих та особливості укусів отруйних павуків.

Павуки – ряд членистоногих тварин, що належать до класу павукоподібних. Вони живуть повсюдно на суходолі, окрім Антарктиди.

Довідково: У світі існує понад 52 тисячі видів павуків, але лише кілька десятків видів є небезпечними для людей, і більшість із них не мешкають на території України.

Нещодавно в мережі почали зʼявлятися дописи від людей, які помітили активізацію отруйних павуків в Україні, зокрема, й на Черкащині.

Також днями до редакції звернулася черкащанка, яка помітила в автомобілі значну кількість павутини та знайшла членистоногого, який за виглядом подібний до отруйного павука-оси (Аргіопа тигрова).

Як каже Ольга Зубенко, для павуків властиві сезонні коливання чисельності. Цьогоріч погода була посушливою, з малою кількістю опадів, і саме це сприяло їх поширенню. Ймовірною причиною появи павуків також могло стати завезення кавунів чи низки матеріалів.

Попри це, викладачка запевняє, що перезимувати павуки на території Черкащини не зможуть, оскільки загинуть на стадії розвитку.

У 2024 році, як і в попередні роки, звернень від черкащан щодо укусів павуків до ДУ «Черкаський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ України» не надходило.

Зауважимо, що переважна більшість павуків не несуть загрози людині. Лише окремі поодинокі види павуків можуть прокусити людську шкіру. Це зумовлено наявністю у павуків слабких хеліцер (перша пара головних кінцівок).

За словами ентомолога, інформація про те, що павуки можуть переносити збудники інфекційних хвороб, не доведена. Після їх укусів можуть виникати алергічні реакції, а також загальна інтоксикація організму людини.

Фахівці групи лабораторного спостереження за природно-вогнищевими та трансмісивними інфекціями Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб при моніторингових виїздах отруйних павуків на обстежених територіях області не спостерігали. Хоча останнім часом у засобах масової інформації з’являються повідомлення від окремих громадян щодо наявності на території області жовтосумого павука та його укусів людей. На теренах Черкащини серед отруйних павуків, які несуть небезпеку людині, слід відзначити й тарантула.

Укус павука має специфічний вигляд – наявність двох цяток на шкірі людини. У разі укусу експерти закликають звернутися до найближчого медичного закладу, де лікар огляне та надасть рекомендації щодо подальшого нагляду чи лікування, враховуючи стан здоров’я потерпілого.

Якщо ви підозрюєте, що вас укусив павук, фахівці рекомендують:

  • промити місце укусу чистою водою з милом;
  • пити багато води;
  • прийняти протиалергійний засіб;
  • терміново звернутися до лікаря.

Нагадаємо, серед найнебезпечніших павуків України:

  • Каракурт – чорний павук розміром до двох сантиметрів, самці мають характерний малюнок із червоних плям, оточених білим, живе в Одеській, Запорізькій, Миколаївській, Херсонській, Донецькій областях і Криму;
  • Тарантул – найбільший павук української фауни, якого легко впізнати через його волохатість. Будує нори до 1 метра у глибину, які вистилає павутиною;
  • Жовтосумий павук, який не плете сіток і живе у траві. Має жовте тіло і чорні хеліцери (перша пара головних кінцівок). Поширений по всій території України.

Джерело