Смаколик з легенд і казок: цікаві факти про яблука
Яблуко — це скарбничка поживних і корисних речовин. Людям давно відомо про корисні властивості яблук і можливо тому вони часто фігурують у різноманітних міфах та легендах.
Цікаві факти про яблука
За дослідженнями археологів яблука почали вживати у їжу 8,5 тисяч років тому.
До Європи яблука потрапили завдяки римським солдатам і в давнину вважались розкішшю і були ознакою багатства. Яблука були обов’язковими фруктами на столах заможних греків та римлян.
В місті Кролевці Сумської області росте яблуня, яка належить до числа природних чудес України. Вік живого пам’ятника природи понад 200 років. Яблуня-сад або яблуня-колонія росте у вигляді величезного куща на території понад 100 кв. м, вона вже давно втратила основний материнський стовбур, проте налічується близько п’ятнадцяти врослих в землю стовбурів-гілок. Це єдина в світі яблуня, яка росте таким чином і природа даного феномену досі не вивчена. Винятковий також є те, що з її насіння виростають абсолютно звичайні яблуні.
Яблуня-довгожителька зростає в США, на Мангеттені. У далекому 1647 році її посадив у своєму саду Пітер Стайвесант. І до цього дня яблуня дає плоди.
Якщо яблуко розрізати впоперек то малюнок на серцевині на вигляд як п’ятикутна зірка. Саме тому стародавні алхіміки вважали яблуко символом знань.
Відома актриса і співачка Гвінет Пелтроу назвала свою першу дочку Apple, що з англійської перекладається як яблуко.
Різні сорти яблук мають різну кількість насіння.
Державною квіткою американського штату Мічіґан є цвіт яблуні.
Сік в яблуку не має кольору і прозорий як вода. При вичавленні яблучний сік набуває бурого кольору через взаємодію з повітрям шляхом окислення.
Цікаві факти про яблука також стосуються і їхнього складу. Так, чверть їхньої маси — це повітря. Саме тому яблука не тонуть у воді.
З середнього розміру яблуні можна зібрати 20 ящиків яблук.
Якщо посадити сто яблунь з насіння одного деревця, вони будуть абсолютно різними.
Легенди та міфи
Завдяки яблуку людина пізнала добро і зло — історія Адама і Єви. Було і “яблуко незгоди” — міф про Париса.
У східних слов’ян існувало повір’я про молодильні яблука Вирія і Прадуба, що дарували людині молодість, здоров’я, безсмертя.
Легенда свідчить, що великий англійський фізик Ісаак Ньютон відкрив закон всесвітнього тяжіння завдяки яблуку.
З яблуком пов’язана історія Вільгельма Телля, героя швейцарської народної легенди, який боровся в ХІV столітті за звільнення своєї батьківщини від панування Габсбургів. Габсбурзький фогт Геслер примусив Телля, відмінного стрільця з лука, збити стрілою яблуко з голови свого молодшого сина. Телль убив Геслера, і це був сигнал до народного повстання.
Користь від яблук
Вміст вітамінів. Яблука складаються з великої кількості вітамінів та корисних речовин. Зокрема, в 1 яблуці міститься 25 г вуглеводів, 4 г клітковини, 14% добової норми вітаміну С, 6% добової норми калію, 5% добової норми вітаміну К, 2-4% добової норми марганцю, міді, а також вітамінів A, E, B1, B2 та B6.
Позбавлять відчуття голоду. Високий вміст харчових волокон та води роблять яблука чудовим продуктом для наповнення шлунку та позбавлення відчуття голоду.
Корисні для серця. Розчинні волокна яблук знижують рівень холестерину у крові, а один із поліфенолів – флавоноїд епікатехін сприяє нормалізації артеріального тиску. Якщо споживати 25 г яблук (приблизно пів чашки порізаних шматочків), то можна зменшити ризик інсульту на 20%.
Зменшують ризик діабету 2 типу.
Як показують спостереження: 1 яблуко в день зменшує ризик діабету 2 типу на 28%. Споживання декількох яблук на тиждень має схожий захисний ефект. Поліфеноли, що містяться в яблуках допомагають запобігти пошкодженню бета-клітин в острівцях підшлункової залози. Водночас останні виробляють інсулін в організмі та можуть неоптимально функціонувати в людей з діабетом 2 типу.
Є хорошими пребіотиками. В яблуках міститься клітковина, що називається – пектин. Він є своєрідним паливом для корисних бактерій в кишківнику.
Профілактичний засіб проти раку. Згідно з даними вчених, яблука мають антиоксидантний та протизапальний ефект, що робить їх потенційно ефективними у зниженні ризику виникнення злоякісних пухлин.
Містять компоненти, що допомагають боротися з астмою. Шкірка яблука містить флавоноїд кверцетин, який допомагає знижувати запалення та впливати на алергічні реакції. Також поліфенол запобігає розвитку хвороби Альцгеймера.
Приносять користь кісткам. Приносять користь кісткам, сприяють хорошій щільності та міцності кісткової тканини.
Можуть сприяти схудненню. Яблука містять багато клітковини та води, тому і здатні зробити людину ситною.
Захищають від ушкоджень слизової оболонки шлунку, викликаних протизапальними засобами.
Допомагають здоров‘ю мозку. Сік яблук запобігає віковому зниженню розумової активності та кількості нейромедіатору ацетилхоліну (відповідає за навчання, мислення та пам’ять). Низький рівень ацетилхоліну пов’язаний з хворобою Альцгеймера.
Однак, попри корисні властивості, слід обмежити вживання яблук, якщо у вас:
виразка шлунку;
гастрит;
підвищена кислотність;
людям, які мають проблеми із зубами, слід відмовитися від вживання таких сортів яблук, як груша, антонівка та аніс, оскільки вони становлять небезпеку для зубної емалі. Якщо ж ви все ж таки з’їли фрукт, то обов’язково почистьте зуби та прополощіть рот.
людям, які страждають на цукровий діабет, не слід їсти солодкі яблука (білий налив, золота китайка і медунка).
Джерело: dzvin.media