Автоматизовано та без корупційних ризиків: як на Черкащині замість МСЕК працюють нові експертні команди (ФОТО, ВІДЕО) — Новини Черкас за сьогодні

Із 1 січня 2025 року замість ліквідованих Медико-соціальних експертних комісій діють експертні команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, що знаходяться при лікувальних закладах. Протягом 30 днів вони мають розглянути справу пацієнта. Усе здійснюється максимально автоматизовано, а контакт пацієнта і експертної команди – лише в день оцінки. Яка процедура для пацієнта і яким чином знизили корупційні ризики, дізнавалися журналісти видання “ВиЧЕрпно”.
На Черкащині експертні команди знаходяться при декількох лікарнях. При обласній лікарні діє п’ять експертних команд, які працюють за такими напрямками: хірургічним, травматологічним, офтальмологічним, кардіоневрологічним та загальним. На кожен напрямок створено по дві експертні команди, тож загалом їх при медустанові 10.
Чим відрізнятимуться нові експертні команди від МСЕК?
На сьогодні розглянуто вже близько 600 справ. Усе подання документів здійснюється в електронному вигляді.
“Спочатку ми розглядали ті справи, які нам були передані в паперовому вигляді й через певні причини ще не були розглянуті через МСЕК. Справи оформлює і подає в електронному варіанті лікар, що лікує. Він може їх подати у будь-який заклад, де працюють експертні команди. Там передивляються, чи всі документи є. Якщо чогось не вистачає, то справа відправляється на доопрацювання. Якщо ж все оформлено правильно, то ставиться в чергу на розгляд”, – розповів директор Черкаської обласної лікарні Віталій Шило.
За його словами, команди наразі укомплектовані й працюють злагоджено, проте не вистачає площ, щоб всі п’ять могли працювати одночасно. Якщо ж розв’язати питання із додатковим місцем для їх розміщення, то це значно пришвидшить проходження комісій громадянами.
“Ми хочемо орендувати місця в Центру медичної статистики, якому рішенням сесії були передані приміщення МСЕК. Вони там вже облаштовані, зокрема, й для огляду пацієнтів із особливими потребами”, – прокоментував Шило.
Кожна команда складається із чотирьох медиків. Працювати в ній можуть тільки практикуючі лікарі. Усі вони за таке додаткове навантаження отримують доплати згідно з кількістю засідань, в яких взяли участь.
Як прибрали корупційний складник?
Щоб знизити корупційні ризики, усі члени комісій подаватимуть декларації. Також уся система побудована так, що експерти команди бачать історію пацієнта в день розгляду його справи. Кожен лікар виносить своє заключення і підписує його електронним підписом. Уся інформація зберігається на сервері Міністерства охорони здоров’я. Також, що важливо, лікар може направити справу пацієнта в будь-який медичний заклад будь-якого регіону України, де діють такі експертні комісії.
Пацієнту дата та час розгляду його справи приходять в електронному вигляді. Таке ж сповіщення надходить і лікарю.
“Тобто людина знає день і час, але не команду, яка засідатиме, – наголошує Олег Косяк, заступник медичного директора з питань організації та проведення оцінювання повсякденного функціонування особи. – Пацієнт приходить, трохи завчасно збираються лікарі, які вивчають його електронні документи, і вже розуміють, з чим до них прийшла людина. Якщо не вистачає обстежень, лікарі призупиняють справу і направляють на обстеження, яке проходить тут вже в лікарні. Потім ці документи додаються, лікарі викликають хворого, його оглядають. Він виходить і вони вже колегіально виносять рішення”.
За словами заступника, лікарі медзакладів також вчилися всьому з нуля, адже до цього не були експертами. До того ж на них лягло й подвійне навантаження, адже вони працюють на ВЛК, проводять операції, ходять на виклики:
“Спочатку було багато помилок і в лікарів, які направляли, тому що для них усе було нове, і в тих, хто подавав документи. Але всі справилися з цим завданням”.
Експертні команди засідають два-три рази на місяць. За потреби – частіше. За день приймають до 10 пацієнтів.
“Поєднувати трішки важко, оскільки ми залишаємо своїх пацієнтів у відділенні. Але в принципі стараємося встигати”, – говорить Світлана Слободяник, лікарка з фізичної та реабілітаційної медицини, членкиня травматологічної команди.
Медики відзначають, що намагаються дотримуватися визначених термінів, тож більшість справ розглядають протягом місяця. Наприклад, Ігор Чорний після поранення вже відразу звернувся до експертних комісій. За його словами, разом із подачею документів увесь процес тривав приблизно 30 днів. Висновок він уже отримав.
А ось Сергій Муравський, з яким вдалося поспілкуватися під час запису сюжету, якраз пройшов обстеження та чекав на свій висновок. Він отримав поранення у праву гомілку минулого року, подавав документи ще до МСЕК, проте розглядала його справу вже оновлена команда експертів. За його словами, від оформлення документів до висновку теж пройшло близько місяця.
Яка процедура для пацієнта?
- Пацієнт подає весь пакет документів лікарю (сімейному або тому лікарю, який лікує).
- Лікар формує пакет документів в електронному вигляді й направляє на розгляд адміністратора, який розглядає цей пакет документів і відправляє його або далі, або на доопрацювання, у разі, якщо є неточності.
- Після розгляду справи експертною командою, пацієнту витяг видається на руки, в ТЦК направляється поштою, а до Пенсійного фонду йде автоматично зі системи.
Також є така опція, коли огляд пацієнта може здійснюватися онлайн або із виїздом до пацієнта, але для цього повинен бути перелік показань, зокрема, якщо пацієнт не може пересуватися. Також при огляді пацієнта може бути присутній його представник.
Що відомо про ліквідацію МСЕК
Відзначимо, депутати Черкаської обласної ради лише на початку квітня 2025 року проголосували про реформування медико-соціальної експертної комісії (МСЕК). До цього голосування провалювали вже тричі. Після цього рішення майно, яке належало обласній МСЕК, приєднали до Черкаського обласного інформаційно-аналітичного центру медичної статистики.
Із січня 2025 року оцінювання повсякденного функціонування особи відбувалося в десяти закладах охорони здоров’я Черкащини. Зокрема, йдеться про обласну лікарню, клінічний центр онкології, гематології, трансплантології та паліативної допомоги, обласний кардіологічний центр, обласний протитуберкульозний диспансер, обласну психіатричну лікарню, Третю міську лікарню швидкої медичної допомоги, Смілянську міську лікарню, Звенигородську багатопрофільну лікарню інтенсивного лікування; Золотоніську багатопрофільну лікарню, а також Уманську центральну міську лікарню.
Наразі замість МСЕК на Черкащині працює 56 експертних команд. Вони ухвалюють рішення щодо встановлення інвалідності, призначення допоміжних засобів реабілітації та інших аспектів.