«Україна стає Єгиптом, без поливу взагалі буде дуже важко з урожаєм»: Араік Мкртчян про аграрний бізнес (ВІДЕО) — Новини Черкас за сьогодні

Це літо стало справжнім випробуванням для аграріїв усієї України: аномальна спека та відсутність дощів далися взнаки всім, особливо тим, у кого не було поливних систем. Та навіть ті, які їх мали, не зберуть прогнозований на початку літа врожай, наголосив підприємець, аграрій з Черкащини, співвласник СТОВ “Дружба” Араік Мкртчян.

Про перспективи розвитку сільськогосподарського бізнесу та модернізацію підприємства задля зменшення залежності від погодних умов, Араік Рафікович розповів в інтерв’ю нашому виданню.

Вичерпно: Як ви прийшли в агарний бізнес?

Араік Мкртчян: У мене друг був директором консервного заводу, почали з того, що я їм давав все для виробництва. Їх продукція цінувалася. Згодом відбулася зміна керівництва заводу, ми побачили, що колхоз занепадає: тоді тут нікому нічого не треба було. Ми з другом (Армен Налбандян – ред.) очолили цей колхоз. І з того моменту я тут (СТОВ “Дружба”, с. Боровиця, – ред.).

Вичерпно: Це досить нестабільний бізнес, адже не все можна вирахувати, багато що залежить від погодних умов, чому, попри всі складнощі, все-таки продовжуєте цим займатися?

Араік Мкртчян: Будь-який бізнес має свої важкі моменти, так само і в аграрному: є багато товару – ціни на нього немає, є ціна – товару немає.

Звісно, багато залежить від погодних умов, проте у нас вже 2400 гектарів забезпечені поливними системами. Нам довелося взяти великі кредити, проте наші поля дають урожай.

У цьому бізнесі не так, що заробив і в кишеню поклав. Ми купуємо багато дороговартісної техніки, але так ми виживаємо і нам це цікаво.

Вичерпно: Аграрний бізнес потребує постійних капіталовкладень?

Араік Мкртчян: Люди, які прийшли надовго, постійно повинні купувати техніку. Тут дуже часто не вистачає коштів, доводиться ще й кредити брати. Це тільки зі сторони здається, що все добре. А насправді… Україна стає Єгиптом, без поливу взагалі буде дуже важко з урожаєм.

Вичерпно: Аграрне підприємство для певної  громади дуже часто це і джерело наповнення бюджету, і робочі місця, ще якось піклуєтеся про громади, в яких розташоване ваше аграрне підприємство?

Араік Мкртчян: Ось дивіться, в центрі села облаштували сквер, дуже гарно. Разом з іншими підприємствами зробили дороги – можна нормально заїхати. І люди все це бачать. З неба нічого не падає, треба робити.

Вичерпно: Попри те, що може здатися, що аграрій – це така мирна професія, нам не раз, як журналістам, доводилося висвітлювати різноманітні конфлікти, рейдерські захоплення, з чим вам доводилося стикатися за час вашої роботи у цій сфері?

Араік Мкртчян: Тут мирного нічого немає. Пригадую, як звідси за ніч хотіли вкрасти 260 гектарів землі. Я їх повернув громаді.

Та ще й буває таке понаписують… а деякі люди цьому вірять. Але нічого, якщо плюють у спину, значить ідеш вперед. Проте ніхто не спитає, а з чого вони підняли цей колхоз, скільки податків сплачують. Це їм все одно. У нас всі отримують офіційні заробітні плати, в кишеню гроші не кладемо. І мінімальних зарплат немає. І зараз у нас в штаті десь 75-77 осіб, а буде до ста.

На жаль, у нас люди більше люблять негатив, ніж добрі справи.

Вичерпно: Що ви як аграрій можете сказати про цьогорічний урожай?

Араік Мкртчян: Це літо для нас дійсно було екстремальним. Ще й до всього світла часто не було, тому поливна система то працювала, то ні.

Звичайно, це вплинуло на врожай, ми не отримали те, на шо розраховували.

Вичерпно: Яка ситуація з озимими культурами?

Араік Мкртчян: Ми сіємо, але не все залежить від нас. Важливо, якою буде зима: чи піде сніг, чи ні, чи будуть морози. Але все, що від нас залежить, ми зробимо.

Вичерпно: Попри несприятливі погодні умови, ви казали, що рятувала ситуацію система поливу. Чи плануєте і надалі модернізувати підприємство, щоб якомога менше залежати від погодних умов?

Араік Мкртчян: Так, ми виграли гранти, замовили ще поливні системи, будемо замінювати труби. Знову ж таки, на це потрібні чималі кошти, але поступово ми все зробимо.

Більше у нашому відео:

Ітнтерв'ю з підприємцем, аграрієм, меценатом Араіком Мкртчяном

Джерело